Historie a současnost

 

Historie naší společnosti je úzce spjata s prvorepublikovým Československem a s počátky letectví, jako takového. V tomto období byly všechny přístrojové desky letadel domácí výroby osazovány přístroji a zařízeními zahraničních výrobců. Nejen z tohoto důvodu velice záhy vznikly první seriózní snahy vybudovat vlastní výrobu leteckých přístrojů.

 

V roce 1925 tak zahájila činnost firma Klevin, která byla založena dvojicí pilotů Československé armády, podplukovníkem Františkem Klepšem (průkopníkem nočního létání v Československu) a kapitánem Zdeňkem Vinopalem. Ze skromných začátků, kdy jednodušší práce byly prováděny přímo v bytě jednoho ze zakladatelů, se firma začala rychle rozrůstat a s přibývajícími zakázkami byly pronajaty i větší prostory na Vinohradech proti Olšanským hřbitovům. Již v roce 1933 firma zaměstnávala na třicet lidí a vzhledem k neustálému rozvoji i tyto nové prostory přestaly brzo stačit. V roce 1935 byl proto podnik přestěhován za hranice tehdejší Prahy do budovy výrobce fotoaparátů Kolarex v Modřanech.

 

          

 

V době stěhování z firmy odešel podplukovník Klepš a jeho místo nahradil bratr kapitána Vinopala, Karel. Tyto události přinesly i změnu původního názvu firmy na Bratři Vinopalové, továrna na výrobu leteckých palubních přístrojů. Po nastěhování do nových prostor již rozvoji nic nebránilo a v letech 19361937 zaměstnával modřanský podnik téměř čtyři stovky zaměstnanců. Požadavky tehdejšího Ministerstva národní obrany neustále rostly, a proto se bratři Vinopalové rozhodli investovat do rozšiřování konstrukční, technické a vývojové základny společnosti. Taktéž zakoupili licenci firmy Sperry na výrobu umělých horizontů a směrových setrvačníků. V této době již firma vyráběla širokou škálu výrobků vlastní konstrukce, které byly svými parametry plně srovnatelné se zahraniční konkurencí.

 

 

To však již Hitlerova mašinérie netrpělivě klepala na dveře a vše se mělo brzy změnit. V období Protektorátu Čechy a Morava (Protektorat Böhmen und Mähren) přešel podnik pod německou správu a byl rychle zapojen do zbrojní výroby. Místo přístrojů československé konstrukce byly vyráběny přístroje výhradně německé a vlastní vývoj byl přísně zakázán. Po skončení Druhé světové války byl dne 27. října 1945, dekretem prezidenta republiky, výrobce leteckých přístrojů v Modřanech znárodněn a dostal nový název národní podnik PAL Modřany. Nechvalně proslulé události roku 1948 tak paradoxně zastihly podnik již znárodněný. V následující neosvícené historii naší země pak došlo k mnoha reorganizacím, slučováním i rozdělováním a změny prodělal i název (Aeropal, Vltavan, Mikrotechna).

 

 

V dalších letech tohoto období byla rozvíjena úzká spolupráce s českým a následně sovětským leteckým průmyslem, který se v průběhu let stál téměř stoprocentním odbytištěm výrobků. Mnoho typů letadel, která operovala nad většinou kontinentů a oceánů naší planety (včetně těch nadzvukových i s nukleární výzbrojí) byly osazeny přístroji a vybavením z Modřan. Tato skutečnost však způsobila podniku závažné problémy v letech osmdesátých, během rozpadu takzvaného východního bloku. Po roce 1990 bylo propuštěno na 1 000 zaměstnanců a pokles výroby stále pokračoval. Za této nelehké situace byla na jaře roku 1994 původní část modřanského závodu zprivatizována.

 

 

Ve své novodobé historii společnost MIKROTECHNA PRAHA a.s. prošla rozsáhlou restrukturalizací. Kompletními změnami prošly výrobní prostory původního závodu, strojní vybavení, technologie a proběhla i tak důležitá generační obměna. Moderní CAD/CAM/CAE systémy nahradily rýsovací prkna a logaritmická pravítka. Výrobní portfólio bylo rozšířeno o tlakoměrytlakové spínače, ovládacísignalizační panely, centrální signalizační obvody a osvětlovací systémy. Mimo své vlastní produkce a vývoje začala společnost spolupracovat s tuzemskými i mezinárodními subjekty z odlišných odvětví průmyslu na dodávkách, jak přesných obráběných dílů, tak komplikovaných montážních sestav. Naším cílem je i nadále navrhovat, vyrábět a dodávat výrobky v maximální možné kvalitě a v nejvyšší užitné hodnotě. Je pro nás velmi důležité podílet se na úspěchu našich zákazníků, kterých si velmi vážíme.

 

Naše společnost se odkazuje na prvorepublikové hodnoty, na základě kterých vznikla, a na dlouhou, mnohdy pohnutou, historii...

75900

Úvod | Nahoru | Tisk

© 2024 MIKROTECHNA PRAHA a.s. All rights reserved.

Najdete nás na palubácha v průmyslovém areálu BUSINESS CENTRUM MIKROTECHNA

Let L 410 NG
Let L 410 UVP E20
Evektor EV-55 Outback
Aero L-39 NG
Aero L-39 Albatros
Aero L-159 ALCA
Zlin Z 143 / 243
Grob G 120TP
Extra EA-200
PZL-130 Orlik
PZL W-3A Sokół
PZL SW-4 Puszczyk